Skip to main content

05.07.2013 tarihinde Finike Talasemi Derneği’nin 7’nci geleneksel moral ve dayanışma yemeği Pergole Restoran’da gerçekleştirildi. Yemeğe, Talasemi Federasyonu Genel Başkanı Ali Kılıç, Federasyon Genel Sekreter Faruk Başdemir, Finike Talasemi Derneği Başkanı Tayfun Aksoy Kaymakam Mesut Yakuta, Belediye Başkanı Nail Dülgeroğlu, Devlet Hastanesi Başhekimi Dr. Abdullah Konak, dernek üyeleri ve çok sayıda davetli katıldı.

Finike Talasemi Derneği Başkanı Tayfun Aksoy da ilçede gerçekleştirilen çalışmalar hakkında bilgi verdi. Derneğin, 2006 yılında hasta ve hasta yakınlarının bir araya gelmesi ile kurulduğunu anlatan Aksoy, bölgede 70’e yakın Talasemi hastası olduğunu ve dernek kurulmadan önce bir kısmının il merkezine gitmek zorunda kaldığını söyledi.

Yemekte konuşan Kaymakam Yakuta, Talasemi hastalığının zor bir süreç olduğunu ifade etti. Hastaların tedavilerini en iyi şekilde yapmalarını sağlamanın kendi görevleri olduğunu kaydeden Kaymakam Yakuta, “İlçe hastanemiz de, Talasemi ünitesini yeniden düzenleyerek hastaların daha iyi sağlık hizmet almasına olanak sağlandı. Vatandaşlarımızın da kan bağışı konusunda duyarlı olmasını istiyoruz” dedi.

Talasemi Federasyonu Genel Başkanı Ali Kılıç ise Türkiye genelindeki 24 dernekten en aktif şubelerden biri Finike olduğunu söyledi. Federasyon çalışmaları kapsamında yeni projeler üreteceklerini, belde, ilçe ve illeri dolaşarak Talasemi hastalığına karşı insanları daha bilinçli ve duyarlı hale getirmek istediklerini anlatan Kılıç, “Kamu kurum ve kuruluşlarının destekleri bizim için önemli” diye konuştu.